Lobos Adası

Map: 
Navionics Yükleniyor

Cuma sabahı kahvaltı sonrasında karşımızdaki Fuertaventura adası ile aramızda duran Lobos adacığına geçiyoruz. Önce hemen yanımızdaki marinaya girip mazot depomuzu dolduruyoruz. Litresi 0.86 Euro. Türkiye'ye göre hala pahalı, ama Avrupa anakarası ve özellikle İtalyan adalarından sonra neredeyse yarı fiyat. Bu adalar vergi sisteminin dışında.

Lobos'un güneyindeki demir alanında 4-5 tekne var. Bir de karışımızdaki Corralejo kasabasından günübirlik gelen hızlı botlar. Bu minik ada, lagunu ile meşhur ve turizmin süründüğü bu dönemde bile epey ziyaretçisi var. Demir alanı bölgedeki hakim rüzgara nispeten korunaklı ama iyi solugan alıyor. Kalmaya engel olacak kadar rahatsız değil, ama çok keyifli de değil.

Pazartesi sabahı Gran Canaria adasına geçeceğiz. Aslında pazar niyetliydik de, tahminler 3 metre dalga gösterince bir gün daha bekledik. Pazartesi 2 metreye inecek.

Karşımızda Fuertaventura adasının sonsuz gözüken kumsalı kite-surf'çülerin işgalinde. Sabahtan akşama müthiş bir hareketlilik gözüküyor. Bir de wingfoil diye birşey çıkmış. Biz ilk defa gördük, ikisi aradaki kanalı aşıp yanımıza geldiler ve bir süre dolaştılar. Ne kadar düşük bir hızda foilinge kalkabildikleri bizi şaşırttı.


Çevremizde gece kalan teknelerin çoğu kiralanmış tekneler. Hem üzerlerindeki yazılardan hem de ekiplerin davranışından anlıyorsunuz. Bu bölgede teknede yaşayanlar marinalardan ancak günübirlik çıkıyorlar gibi. Açık söyleyeyim, tekne kiralayıp gezmek için pek tercih edilecek bir yer değil. Ama son hükmü vermek için diğer adaları da görelim. Ha, bir iki tane de eğitim teknesi gördük. Bak o olur. Çok istkrarlı ve makul rüzgar var. 


Add new comment