Herşey Çok Güzel Oldu

26/06/19

10 günlük İstanbul arasından sonra Nymphe'ye geri döndük.

Gözümün sorunu Retina Dekolmanı imiş. Kulağa çok havalı geliyor. Hafif bir ameliyat gerektirdi. Hafif derken, vücudunuzda olabilecek diğer ameliyatlarla karşılaştırıyorum. Göz ameilyatı olarak sanırım epey ciddi birşeydi. Tıp teknlojisine inanamıyor insan. Doktor elindeki maket göz üzerinde yapacaklarını anlatırken bilim kurgu filmi izliyorum sandım. Ameliyat sonrası ciddi bir ağrı sızı olmadı, ama geçici bıraktıkları silikon yağı yüzünden görüşüm epey bulanık. Bir ay sonra ufak bir müdahale ile bunu da halledecek (Umarım!).

İstanbul'u özlemiş miyiz? Hiç! Hatta git gide daha zor geliyor. Sadece sürenin geçici olduğunu bilmek katlanılabilir kılıyor. Ama herşey çok güzel olacak!

Ameliyat sonrası kontroller, aile ziyaretleri vs derken on gün çabuk geçti. Dün akşam feribotu ile Zakintos'a geri döndük.

Nymphe bıraktığımız gibi. Sadece biraz tozlu. 70 metre zincir atmıştım. Müdahale etmeleri gerekmemiş. 

Gün boyunca tekneyi temizledik. İstanbul'dan yeni aldığımız bazı cihazları taktık. Artık invertörümüz sabit bağlı. Bir pako şalter ile kara elektriğine veya invertöre bağlanıyoruz. Kablo sök-tak'a gerek kalmadı. Denemek için boileri çalıştırdım. 1200 Watt! Ama sadece 10 dakikada duş alınabilecek kıvama geliyor. Güneş panelleri bir iki saat içinde aküleri tekrar dolduruyor. Yarın da çamaşır makinesini deneriz.

Tüp gaz vanasını açtığımızda kaçırdığını farkediyorum. Of! Tekneyi aldığımdan beri Türk tüplerine uygun bir vana  var. Nasılsa bir aşamada daha uluslararası bir sisteme geçeceğimi için bunu yedeklemeyi hiç düşünmemiştim. Ama Göcek'deki son günlerimizde, depozitosu dahil Türk tüplerinin Yunanistan'dakilerden çok daha ucuza geldiğini fark ettik. O yüzden 7-8 tane dolu tüple yola çıktık. Hala 5-6 tüpümüz varken bu vana konusu canımı sıktı. Bir hafta önce olsaydı ya, TR'den yeni vana alırdım.

Ne yapabileceğimi düşünürken neredeyse evreka diyerek yerimden fırladım. TR'deki son fuardan bir pürmüz seti almıştım. Tüpe bağlanan cinsten. Sonradan bir de kendinden tüplü küçüklerden aldığım için seti bir kenara atıp varlığını unutmuştum. Ve evet, bu setin içinde tam ihtiyacım olan vana vardı. Ufak bir sök tak işinden sonra tüpümüz kullanıma hazırdı.

Gün boyunca Arjantinliler ile muhabbeti ilerlettik. Hem birbirimize yardım ettik, hem teknelerimizde yaptığımız iyileştirmeler için fikir alışverişi yaptık. Akşam da birlikte Ammos Tavernada yemek yedik.

Bir gün daha burada kalmaya karar verdik. Sonra yavaş yavaş kuzeye tırmanacağız. Henüz hiç birşeye kesin karar vermedik, ama sanırım bir ay sonraki kontrole kadar Yunan sularındayız.

 

 

Add new comment
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.