Funchal

10/06/21

Geçen Cuma girdiğimiz Funchal'da bir hafta kaldık. Aslında daha kısa kalmaya niyetliydik, ama 10 Haziran adamların en önemli resmi bayramı, Portekiz Günüymüş.  Birkaç gündür acayip hazırlık yapıyorlar. Sahneler kuruldu, yol kenarına protokol tribünleri filan hazırlandı. Bari eğlenceyi görelim, öyle çıkarız dedik.

İşimize de geldi. Çok keyifli bir şehir. Her tarafta meydanlara yayılmış kafeler ve barlar, trafiğe kapalı sokaklarda restoranlar, rahat yürüyüş yolları, parklar... Las Palmas'da biraz daralmışız, buraya gelince anladık.

Funchal adanın en büyük şehri, 110.000 'nin üzerinde bir nüfusa sahip. Şehir, deniz kenarından arkadaki tepelerin üzerine doğru uzanıyor. Merkezde ve doğuda eski şehir korunurken, batısında daha yeni bir yapılaşma ve çok katlı oteller göze çarpıyor. Marina şehrin tam merkezinde. Tekneden indiğiniz anda capcanlı bir hayatın içindesiniz. 

Şehrin önemli aktivitelerinden birisi teleferikle yukarılardaki "Monte" bölgesine çıkmak. "Monte" zaten Portekizcede "tepe" anlamına geliyormuş.  Arzu ederseniz ve nefesinize güveniyorsanız yürüyebilirsiniz ya da taksi/otobüs ile çıkabilirsiniz ama teleferikteki keyfi vermez herhalde. İki aşamalı bir teleferik yolculuğu bu. İlki şehrin tam göbeğinden kalkıp evlerin üzerinden yukarıya çıkarıyor sizi, yaklaşık 15/20 dakika sürüyor. Şehrin merkezinden çıkar çıkmaz bahçeli evler başlıyor. Bazı bölgeler bakımsız kalmış, yıkık binalar dolu, bazılarında ise belli ki yüksek gelirli vatandaşlar oturuyor, havuzlu, bakımlı bahçeli evler var altınızda. Tepede bu teleferikten indikten sonra biraz ileride başka bir teleferiğe binip, bu kez yan vadiden biraz aşağıya inerek botanik bahçesine ulaşabiliyorsunuz.  Bu vadide yapılaşma yok, müthiş bir doğanın içinden gidiyorsunuz bu sefer. Botanik bahçesi öyle şahane şeyler vaad etmiyor, hele çevredeki doğa bu kadar zenginken...Ama rakım 0'da yaşayınca bir şekilde böyle karada bağ/bahçenin içinde dolanmak daha bir  hoşuna gidiyor sanki insanın. Botanik bahçesini gezdikten sonra tekrar en tepeye dönüyoruz. Bu sefer istikamet Our Lady of Monte Church. Marinadayken geceleri aşağıya bakan iki göz gibi görebiliyorsunuz bu kilisenin ışıklarını. Hakikaten neredeyse en tepeye kondurmuşlar kiliseyi, manzara şahane! Sürgün esnasında bu adada ölen Avusturya İmparatoru 1. Charles'ın mezarı var kilisenin içinde. Biz aşağıya yine teleferikle dönmeyi tercih ediyoruz, ama isterseniz kilisenin hemen aşağısından geleneksel beyaz giysiler içindeki iki adamın ittiği hasır kızaklarla yarı yola kadar inme şansınız da var. 

Funchal'a en keyifli yerlerden birisi de Zona Velha denilen eski şehir bölgesindeki Rua da Santa Maria. Okuduğumuza göre bir dönem harap durumda olan bu bölgenin şu anki hali hakikaten istenirse neler yapılabileceği konusunda insana ümit veriyor. Bu bölgede "Arte de Portas Abredas " denilen çalışma ile sokaktaki kapıların ve hatta duvarların bir kısmı ile bir açıkhava sanat galerisi oluşturulmuş adeta. Kapıların bazıları hakikaten sanat eseri kalibresinde. Çok keyifli restoranlar da var sokakta, akşamları baya şenlikli bir yer. 

Bu şehirde bizi en şaşırtan şeylerden biri de havaalanının ismi oluyor; Cristiano Ronaldo International Airport (her ne kadar herkes Madeira Airport dese de, resmi adı bu). Sonradan öğreniyoruz ki ünlü futbolcu burada doğmuş. Hatta marinanın biraz ilerisinde bir müzesi bile var meraklısına. Etrafta Ronaldo forması ile koşturan bir çok ufaklık görmek de olağan tabii:)

Bu arada alargada başlayan komşuculuk limanda da devam ediyor. Hollandalı, Kanadalı, Lüksemburglu, Ukraynalı, İngiliz ve Türklerden oluşan çete her akşam ya birinin teknesinde ya da marinadaki küçük barda toplaşıyoruz. Muhabbet sıkı. Herkesde çok iyi hikayeler var. Hele Kanadalı komşumuz! Konu deştikçe derinleşiyor:)) Hatta son akşamımızda vedalaşırken epey bir hüzün basıyor ortalığı. Bu ayrılıkları da yaşamaya alışmamız gerekecek. Herkesin takvimi ve rotası farklı.

Bizim niyetimiz Cuma sabahı adanın biraz daha batısındaki Calheta marinasına geçmek. Buraların en düzgün marinası diye duyduk. Araç kiralayıp adayı gezme işini oradan yapacağız.

Geolocation

32.644981678488, -16.905965312061

 

Add new comment
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.