Siros, Finikas limanı

14/05/19

Dün Naxos'da tembel bir gün geçirdik. Önceki üç gün yaptığımız motor seyrinden sonra iyi geldi. Yanımızdaki Fransızlar yeni vergiyi ödeyebilmek için epey uğraştı. Avrupa bayraklı teknelerin internet üzerinden bir sisteme kaydolduktan sonra gidip bir bankada yatırmaları gerekiyor. Her iki aşama da sancılı imiş. Web sitesi düzgün çalışmıyor, bankalar ise uygulamadan bihaber...

Erken kalkmaya iyice alıştık. Saat filan kurmamamıza rağmen 7:30'da halatları çözmüştük.

Bugün hafif bir heyecan vardı üzerimizde. Şu ana kadar iyi yol yaptık, ama hep daha önce defalarca geldiğimiz adalardayız. Bugün ilk defa yeni bir adaya gideceğiz.

Tahminler erken saatlerde az bir güneyli rüzgar gösteriyordu. Öğleden itibaren kalacaktı. Önceki günlere bakarak biz yine tüm yolu motor ile alacağımızı varsayıyorduk.

Öyle olmadı. Önce geniş apazdan 10-12 knot esti. Sonra pupaya döndü. Bir bulut geçişinde şiddeti 22-25 knotlara kadar çıktı. Siros'a yaklaşırken biraz zayıflayınca motorla hafif destek olduk. Sonuçta 32 millik yolu 6 saatte almış olduk. 

Naxos'dan çıkarken Siros'un hangi limanına bağlayacağmıza karar vermemiştik. Rehber kitaba göre ibre Finikas'a dönüktü. Ama akşam komşulardan aldığımız bilgilerden sonra ana limanı düşünmeye başlamıştık. Attığımız tweet için arayan dostumuz Tunç Aytunç ana limandan uzak durmamızı önerdi. Biz de rotayı tekrar Finikas'a çevirdik.

Oldukça korunaklı bir koyun içinde şirin bir liman. Koy sadece Güneybatıya açık, onu da limanın mendireği koruyor. Alargada duracak yerler de var. Rodos ve Naxos limanlarında dahi boş yerler olan bir mevsimde olduğumuz için dert etmiyorduk ama iskelenin içine bağlayabilen sondan üçüncü tekne olduk. Komuşumuzun dediğine göre önceki akşam iskelenin içi de dışı da doluymuş. Bugün o kadar kalabalık değil ama yine de iskelenin dışında iki tekne, alargada da bi 7-8 tekne var.

 

Ufacık bir kasaba. Kısa bir yürüyüş yaptık. Siesta vakti mi, sezon mu başlamamış; limandaki hareketlilik kasabada yok. Pansiyon benzeri işletmeler henüz açmamış gibi.

 


Geolocation

37.397026, 24.876618

 

Add new comment
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.