Palermo


Sicilya’nın başkenti Palermo Cefalu’nun 70 km batısında. Niyetimiz sabah 9.00 treni ile Palermo’ya gitmek. Tren istasyonunu bir gün önce Cefalu’yu gezerken tespit etmiştik zaten. Trenden yarım saat kadar önce gidip biletlerimizi aldık. Tren konforlu, kalabalık da değil. Zaten önceden karar vermiştik, çok kalabalık olursa binmeyiz diye. Burada kapalı mekanlarda maske takmak zorunlu ama onun dışında çok rahatlar. Epey şaşırttı biz bu konu, belki ülkenin bu tarafı salgından çok etkilenmedi diye…Biz yine de tedbiri elden bırakmamaya çalışıyoruz, açık havada da kalabalık ortamlardan geçiyorsak takıyoruz maskeleri.


Neyse rahat bir yolculuğun ardından saat 10.00 gibi Palermo’ya ulaştık. Tren istasyonundan çıkıp, şehrin önemli tarihi mekanlarının toplandığı tarafa doğru yola koyulduk. Bu şehir ikimizi de beklentimizin üzerinde iyi anlamda şaşırttı. Beklentimiz çok yüksek değildi diyeceğim ama tam olarak o da değil. Şehrin garip bir cazibesi var. Çokkk eski ve eski haliyle yaşayan bir yer burası. Sanki şehrin her noktasından tarih fışkırıyor ama öyle sükseli, göze batan bir tarihten bahsetmiyoruz…O da mevcut ama çok daha mütevazi birşey, hem köhne hem güzel…Oldukça kozmopolit bir şehir, gördüğümüz kadarıyla ciddi bir göçmen nüfus barındırıyor olmalı.


Saat neredeyse 15.00'e kadar tabiri caiz ise ağzımız açık dolandık Palermo’yu. Aslında daha fazla bir süreyi de hak ediyormuş burası ama başka bir zaman belki. Arada fikir edinmek için gidip liman içindeki marinaya da bir baktık. Belki gelip bir gün de burada kalırız, şehri daha detaylı gezeriz diye. Ama  çok cazip gelmedi, limanın içinde, şehrin biraz arka taraflarında, bir gün için değmez diye karar verdik.

Saat 17.00 gibi tekneye döndük. Biraz dinlenip gördüklerimizi sindirmemiz lazım. İyi ki dedirtti bize Palermo, tren de seyahat için çok rahat bir seçim oldu. 

Geolocation

38.115691, 13.361516

 

Add new comment
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Map