Rota / Cadiz

21/08/23

Pazar sabahı Bonanza karşısındaki demir alanından çıkıp Cadiz'e yöneliyoruz. Sabah saatlerinde akıntı yine avantajımıza, nehirden hızlı bir şekilde çıkıyoruz. Chipiona kasabasının önündeki adaların arasından geçip güneye dönüyoruz. Yolumuz çok fazla değil, hava da sakin. Hatta o kadar sakin ki, Rota önüne geldiğimizde, alargada duran tekneleri görünce marina girişimizi erteleyip gidip koyun içine demir atıyoruz. Pazar olduğu için öğleden sonra epey bir tekne daha geliyor.

Önce bir deniz suyunu yokluyoruz. İlk defa ideal sıcaklıkta. Şu ana kadar okyanusa yakın yerlerde çok soğuktu. Nehirler daha ılıktı, ama oralarda da hem su bulanık hem de sürekli akıntı oluyordu. Bu fırsatı değerlendirmek için hemen kompresörü  kurup teknenin altını süngerlemeye dalıyoruz. Bu sene hiç yapmadık ve su hattındaki sakallardan dolayı epey zorlanacağımızdan korkuyorduk. Ama sadece su hattı kötü çıkıyor. Orayı da yeni aldığımız minik fırça ile nispeten rahat hallediyoruz. Geri kalanı ise sert bir sünger 2-3 geçişte temizleniyor. Pazar iş bitmiyor, ama Pazartesi sabahı marinadan bir kaç saatliğine çıkıp aynı demir yerinde tüm karinayı temizliyoruz. Coppercoat'un performansı hiç fena değil.

Rota keyifli bir kasaba çıkıyor. Uzunnnn kumsalları sayesinde epey turistik, ama geleneksel yapısını da korumuş. Hemen yanındaki dev askeri liman da, gün boyunca uçan helikopterleri dışında, rahatsızlık verniyor. Marinanın suyu da uzun süredir görmediğimiz kadar temiz. Diğer teknelerdeki çocuklar sürekli suda. Hatta biz de girmeyi düşünüyoruz, ama yüzmek için dışarı çıkıp kumsalın önünen demirlemeyi tercih ediyoruz.

Cadiz şehrini de buradan gidip gelerek geziyoruz. Aslında niyetimiz hemen marinanın içinden kalkan feribotla geçmekti, ama feribot çalıştırmak yerine aynı iki nokta arasına otobüs koymuşlar. Teknik sebep deseler de, tahminimiz yolcu sayısı... Cadiz, epey büyük, yine tarihi olarak önemli ve çok güzel bir şehir. Bir miktar geziyoruz, ama bize çok kalabalık geliyor. Muhtemelen normalin de üzerinde, zira limanda kocaman bir cruise duruyordu. Buraya daha makul bir mevsimde gelmeye niyetli olduğumuz için, üstünkörü dolaşıp teknemize dönüyoruz.

Üç gün için rezervasyon yapmıştık, ama sert bir havanın da geçmesini beklemek için bir gün daha uzatıp 24 Ağustos Perşembe sabahı Rota'dan ayrılıyoruz.

Geolocation

36.617004113729, -6.3535442295977

 

Add new comment
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.