Bonanza

Mazagon ve Huelva pek enteresan olmadığı için sadece bir gün kalıp sabah marinadan çıkarak yolumuza devam ediyoruz. Öğleden sonraya kadar kayda değer hiç bir rüzgar göstermediği için motora kuvvet. Cadiz yönünde gidiyoruz, ama bu şehirden önce Guadalquivir nehrine girip 1-2 gece alargada durmaya niyetliyiz. Bu da stratejik olarak önemli nehirlerden biri. Sevilya'ya kadar bayağı büyük yük gemileri dahi gidebiliyor. Sadece Sevilya'dan hemen önce bir lock var. Gelecek sene için bu nehirle de ilgili planlarımız var.

Monoton bir seyirden sonra nehrin girişine ulaşıyoruz. Mazagon'dan bir süre sonra balıkçı pareketeleri bile azalmıştı. Ama nehir girişi oldukça hareketli. Biz yaklaşırken çıkan yük gemisinin boyutları şaşırtıyor. Sonraki iki gün demir yerimizde de yanımızdan birkaç tanesi geçecek bunların.

Yerleşimler nehrin güney yakasında. Önce Sanlucar de Barramede, ardından Bonanza kasabaları gözüküyor. İkisinin de önünde, neredeyse kesintisiz bir şekilde, yüzlerce küçük tekne tonozda duruyor. Arkasında plajlar da, iğne atsan yere düşmez. Türkiye'de turist sayısı eksik kaldıysa, bakiyesi burada!

Nehrin ilk dirseğini döner dönmez, okyanus dagalarından korunaklı demir alanına demir atıyoruz. Karşımızdaki doğu kıyısınıda tuz tepecikleri göz alıyor. Bizim taraf ise nerdeyse ormanlık sayılır. Burada da sürat tekneler ve jet-skiler sürekli turda, ama Culatra kadar rahatsız edici değil. Akşama da hiç biri kalmıyor.

Hatta akşam bir parti teknesi yakınımızda dolaşıyor. İlk akşam özel bir kutlama sanıyoruz, ama ikinci gece de aynı formatta gelince bunun bir disko-tekne olduğunu anlıyoruz.. Önce DJ, arkasından da canlı bir grup müzik yapıyor. Ses seviyesi de, kalitesi de rahatsız etmeyi bırak, keyif alınacak seviyelerde.

Geolocation

36.806670373357, -6.3452131006929

 

Add new comment
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Map