Praia da Vitoria

02/08/21

Tembellik ettik, bu adayı vaktinde yazmadık. Şimdi, bir sene sonra, sayfalar boş kalmasın diye aklımızda kalanları dökelim...

Burayı çok sevdik, zira iki yıl sonunda alargada rahat rahat kalabildiğimiz ilk ada. Evet, doğal bir koy değil, kocaman bir limanın içindeyiz. Ama ticari liman öbür uçta. Bizim olduğumuz taraf ise gayet keyifli bir plajın açığı. Keyfimiz yerinde yani.

Alarga bölgesi ücretsiz ama marina sahip çıkıyor. Gelir gelmez covid testi organizasyonumuzu onlar yaptı. Hatta ikinci aşımızı olabilmemiz için hastanede doğru insanlara ulaşıp bizim adımıza görüştüler. Hiç kimse "benim işim değil" kafasında değil, yapabilecekleri herşeyi yapıyorlar. 

Adanın süprizi Yasemin ve Hikmet çifti oluyor. Angra do Heroismo'da (adanın ana kasabası) bir restoran işletiyorlar. Karayip'lerden tekne ile dönerken direklerindeki bi sorun yüzünden burada uzun süre beklemişler. O arada adaya iyice alışıp bu restoranı filan açmışlar. Restoran trip advisor filan türü uygulamalarda tüm Azore'larda ilk üçte çıkıyor. Biz de denedik, onayladık. Sadece restoranda değil, kaldığımız tüm süre boyunca müthiş bir evsahipliği yapıyorlar bize. Haftalık tek boş günlerinde arabaları ile gelip bize adayı gezdiriyorlar. Ama bizden sonra geleceklere kötü bir haberimiz var; artık Türkiye'ye dönüyorlar!

Adanın yine değişik coğrafyaları var. Sıkı ormanlar, hayvancılık yapılan geniş otlaklar, sarp kayalıklar... Turizme açılmış etkileyici bir de mağara. Normalde çok sıkı bir ormanlık arazinin içinde, girişine ulaşması da, inmesi de zor bir mağara. Ama bir tünel kazarak ortasında ulaşmışlar. İyi turist trafiği vardı.

Praia da Vitoria ile Angra arasında düzenli otobüs var. Önceki iki adada otobüs ağını pek çözememiştik. Çok az sefer vardı. Daha çok mesai ve okul ihtiyaçlarını karşılıyorlar sanki. Burada nispeten büyük iki kasaba olunca, kullanılabilir bir sistem kurmuşlar. Bu sayede Angra'ya da 2-3 kere gidip gelebildik. Oranın da alargasının güneyli olmayan havalarda rahat olduğunu görüp biraz da orada demirlemeye karar verdik.

Geolocation

38.726069103951, -27.054425108639

 

Add new comment
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.