Siros, Ermoupolis

16/05/19

Ermoupolis Syros adasının merkezi. Adanın doğusunda deniz kıyısından bir tepeye doğru konumlanmış küçük ama içinde birçok imkanı bir arada bulunduran bir kasaba. Eğer bizim gibi adanın güneybatısında yer alan Finikas’a bağlandıysanız buradan Ermoupolis’e ulaşmak için üç alternatifiniz var; araba kiralayabilirsiniz (EUR 30-40), motorsiklet kiralayabilirsiniz (EUR 20) ya da belirli periyodlarda adayı turlayan otobüslere binebilirsiniz (EUR1,90/kişi). Biz bu tip küçük adalarda motorsiklet kiralamayı tercih ediyoruz genelde, hem daha hesaplı, hem de park vs. çok daha kolay, ama bu sefer hava biraz serin ve yağmurlu olunca otobüs ile gitmeye karara verdik. 

Ermoupolis Finikas arası 12 km mesafede. Otobüs aradaki yerleşim yerlerinden yolcu indirip, aldığı için yaklaşık 25 dakikada katediyoruz bu yolu. Otobüsler konforlu. Daha sezon tam açılmadığı için bizim dışımızda bir kaç yabancı daha var, geri kalan yerel halk ve yaş ortalaması oldukça yüksek. Bu tontonların arasında biz genç kalıyoruz düşünün:)

Syros ortaçağda  Roman Katolik nüfusun çoğunlukta olduğu bir ada iken, 1820’lerde Yunan Bağımsızlık savaşı sırasında Girit, Rodos gibi diğer adalardan alınan göç ile Ortodoks nüfus artış gösteriyor. Bu göç ile beraber ada ve Ermoupolis bir ticaret, denizcilik ve kültür merkezi haline geliyor. Bu konum 20. yüzyılda Pire' ye kaptırılana kadar devam ediyor. Şu anda ise bu kasaba tüm Kikladların idari ve yargı merkezi olarak geçiyor okuduğumuz kitap ve yazılarda. 


Kasabanın  mimarisinde Roman Katolik etkisini hemen hissedebiliyorsunuz. Klasik bir Yunan kasabasından çok Akdenizi hatırlatıyor insana. Dar sokakalar, pastel renkli evler, mermer merdivenler…Town Hall, Apollon Theatre gibi tarihi binalara yürüyerek yorulmadan ulaşabiliyorsunuz. Ama kasabanın kuruluş merkezi olan Ano Syros ve buradaki katolik kiliselerini görmek için güçlü bir nefese sahip olup epey bir yokuş tırmanmanız gerekiyor. Bu arada Temmuz ayında gelecek olursanız bu bölgede önemli klasik müzik festivallerinden birisi olan Festival of Agean kapsamında Apollon Theatre'da performans izleme imkanınız olabilir. Biz maalesef yalnızca tarihi  binayı görmekle yetinmek durumunda kaldık. 


Ara sokalarda otantik tasarımlar satan küçük ve sevimli dükkanları bulmak mümkün. Yeme-içme içinse restoran ve kafelerin çoğu kordon boyuna dizilmiş durumda. 


Kasabanın ana limanı şehre yakın olmak isteyen tekneler için gayet müsait. Ancak,  Ermoupolis özellikle kuzey Yunan adaları için merkezi bir feribot istasyonu konumunda ve feribotlar limana her yanaşıp ayrıldığında  oluşan dalgalar oldukça rahatsız edici hatta zaman zaman tehlikleli görünüyor. Oturup biraz izliyoruz ve rotamızı son anda tekrar Finikas’a çevirmemize vesile olan Tunc’un kulaklarını çınlatıp teşekkür ediyoruz. Ana limana alternatif olarak biraz daha güneyde bir marina bulunuyor. Ama orası hakkında da duyumlarımız çok iyi deği, nispeten korunaklı ama kasabaya daha uzak ve yeterli imkanlara sahip değil şeklinde gelen bilgiler. 

Yemeğimizi burada güzel bir italyan restoranında yiyip, ev yapımı şarabı da içtikten sonra bir ağırlık çöküyor ikimize de. Dondurma hakkımızı Finikas’a saklayarak, 16.30 otobüsü ile dönüşe geçiyoruz. 

Geolocation

37.443367, 24.943245

 

Add new comment
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.