Piyano

16/05/19

Bizim nesil Bavaria'ların en çok şikayet edilen hatalarından biridir; piyano bölgesinde çok az kilit var. Toplamda sadece 6 kilit koymuşlar. Sayılarını arttırmak da çok kolay değil. Zira kilitlerin aşağıdan vidalandığı plaka fibere gömülmüş durumda. Zaten kilitlerin altına, arka kamaranın tavanında ciddi bir demontaj yapmadan ulaşmak mümkün değil.

Mevcut 6 kilidin 3 tanesi neredeyse kaçınılmaz olarak şunlara kullanılıyor:

1) Ana yelken outhaul
2) Pupa palangası
3) Ana Yelken iskotası

Sarma ana yelkenli armalarda, kalan 3 kilit için mücadele veren halatlar:

1 ve 2) Ana yelken sarma mekanizması sonsuz halatı
3) Balançina
4) Ana Yelken Mandarı
5) Genova Mandarı

Çoğunluğun tercihi ilk üçünü piyanoya taşıyıp, mandarları direk dibinde bırakmak. Mandarlar kullanılacağı zaman geçici olarak başka bir halatla yer değiştirerek vince ulaştırmak. Bazı kullanıcılar ise sonsuz halatttan vazgeçip mandarları piyanoya getiriyorlar. Bu tercihte anayelkeni havuzluktan kapatmak veya camadan vurmak mümkün olmuyor, birinin direk dibine gitmesi gerekiyor.


Bütün bunlara bir de balon mandarı ve üst baskı ilave olunca manzara iyice çirkinleşti. Yola çıkmadan önce soruna nispeten basit bir çözüm ürettim:

İlk adım direk dibinden gelen ipleri piyanoya yönlendiren makaraları arttırmak oldu. Rutgerson bunları "stackable" yapmış. Biz ikili bir set alıp mevcutun üzerine monte ettik. Daha az yük olacağını varsaydığımız için sarma halatlarını üst makaraya taşıdık. Aşağıda açılan boşluğa sancak taraftan pupa palangasını taşıdık. Üstbaskıyı da en dış maraya aldık.

Sancakta arttırdığımız yere de yeni balon mandarını yerleştirdik.Halatları getirdik, ama hala 6 kilidimiz var. Kaçak çıktığımız kattan gelen sarma halatlarına bir çözüm gerekiyordu. Bunları nispeten basit cam-kilitler ile çözdük. Aşırı bir kuvvet olmadığı için yeterli olacağını düşünüyoruz. Şu ana kadar bir sorun çıkmadı.

(Not: ana yelkene camadan vurduğumuzda yükü hiç bir zaman sarma halatlarında bırakmıyoruz. Her seyirde direk dibindeki tamburu "ratchet" konumuna alıyoruz ve o şekilde küçültüyoruz.)

Comments

Merhaba kaptanım,
Ben de bavaria 33 cruiser teknemin ana yelken iskotasını havuzluktan güverteye taşımaknistiyorum.
Direk dibinde n gelen halatı yönlendiren makaraları nasıl aratıp bulabilirim. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerek teşekkürler

https://www.sailmaker.com.tr/urun/deck-organizer-2-sheaves

https://www.sailmaker.com.tr/urun/deck-organizer-4-sheaves

Add new comment
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.