Hydra

31/05/19

Eşekler ve deniz taksilerin adası.

Çöp kamyoncukları dışında araç yok. Marketler bile yüklerini eşek veya çekçekler ile taşıyor. Elektrikli bisiklet ve üç tekerlekli cambazlıklarına da kaçmamışlar.

Kikladların sonlarından bu yana bazı ortak özellikler daim olsa da uğradığımız her ada farklı bir karakterde. Hydra, limanı sahne olarak gören üç tepecik üzerine anfitiyatro gibi bir yerleşime sahip. Daha önceki adalarda görmediğimiz kadar taş yapı var bu adada. Beyaz evler ile çok güzel bir görüntü oluşturuyorlar. Burnun hemen arkasında, kuş uçumu yaklaşık 13 mil kuzeyde kalan Poros'un aksine doğa bu adaya o kadar cömert davranmamış. Adanın durumu ismiyle biraz tezat yaratıyor sanki. Kayalık ve artık mevsim itibariyle sararmaya başlamış etraf. İlk keşif yürüyüşümüzü yine sahil şeridinde yaptık, sıcak nedeni ile tırmanışlar hep akşama. Buraya feribotlarla  ana karadan da ve diğer adalardan da yoğun bir turist akışı var gibi. Liman ve devam eden sahil boyunca  şık butikler ve restoranlar göze çarpıyor. Akşam üzeri de dar sokaklardan tepeye doğru tırmandık. Amaç hem etrafı görmek, hem de ada ile ismi özdeşleşmiş olan Leonard Cohen'in evini. Evi belirten hiçbir ibare yok ortalıkta. Google'dan yardım alıp anlamaya çalıştık hangisi olduğunu. 1960 yılında almış bu evi Cohen, ada da epey zaman geçirmiş. Hatta bir rivayete göre de  adına şarkılar yazılan Marienne ile bu adada tanışmış. 

Liman ufak ve hareketli. Yer bulmak için erken gelmek lazım. Buna rağmen ikinci sıra kıçtan kara yapabiliyorlar. Çok eğlenceli olmuyor. Dolanan zincir vakası neredeyse her gün...

Şanzıman Sorunsalı

Bugün, dün farkettigimiz bir sorunla uğraştık. Saildrive ve şanzıman ikilimizin yağı sütlü kahve rengine dönmüş. Belli ki su almış. Muhtemelen keçelerden. Çok can sıkıcı. Tamiri için tekneyi karaya almak gerekiyor. Daha yolun başında....

Karaya alana kadar bir çözüm üretmemiz.gerekiyor. En azından makul bir çekek alanına kadar. Bu konuda daha önceden okuduğum bazı öneriler vardı. Akla makul gelen bir yöntem, şanzımanın üzerine bir genleşme tankı monte etmek. Yağ seviyesini su hattının üzerin çıkartabilirseniz, şansıman içinde oluşacak artı basıncın içeriye su girişini engelleyeceği düşünülüyor.

Öncelikle adadaki nalburda bulduğumuz en ucuz yağ ile yedi kere doldur boşalt yaptık. Ancak kendine geldi. Karada olsak kuyruktaki tüm yağı aşağıdan boşaltabiliyoruz. Ama yukarıdan emerken yarım litre kadar içinde kalıyor. Temiz yağ ile birkaç kere değiştirmek gerekiyor. Sonra da şanzımanın nomal yağını doldurduk. 

Adada uygun bir genleşme tankı bulamadık. Yine de hortumu yukarıda bir yere bağlayıp yarısını yağ dolu bıraktık.Tank bulana kadar idare eder.

Geolocation

37.34999, 23.466357

 

Add new comment
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.