Sao Miguel'e Geçiş

54 mil kadar yolumuz var. Dar apaz / apaz arası bir seyir bekleniyor. Aslında gün batımına kadar rahat rahat vaktimiz var, ama adaya mesai bitiminden önce varmak istiyoruz. Yarın da pazar, resepsiyon iskelesinde çakılı kalmayalım. O yüzden yine sabah 7'de kalkıp hazırlıklar, kahvaltı vs... 8'de yola çıkıyoruz. Hatta yola çıkmadan tüm dökümanlarımızı e-posta ile gönderiyorum. 

Yine adanın pisinden çıkana kadar motora kuvvet... Temize çıkınca ana yelkeni ve cenovayı tam açıp güzel bir dar apaz seyrine oturuyoruz. Yavaş yavaş da apaza doğru dönüyor. Nymphe 6.5 - 7 knot aralığında yol alıyor. Bu sefer yanlız değiliz. Kısa süre sonra ufukta iki yelkenli daha görüyoruz, bizle aynı yönde gidiyorlar. Onlar muhtemelen iyice erken çıkmışlar. Bir süre sonra yakalayıp geçiyoruz. Nispeten yakın geçtiğimiz de bizle aynı boyda, açıkcası niye bu kadar hız farkı olduğunu anlamıyoruz. Gözle görülür tek fark, onlar büyükçe bir cenovayı sararak küçültmüşler. Bizimki fabrika ayarlarından küçük.

Rahat bir seyir oluyor. Ufak trim düzeltmeleri dışında hiç bir müdahalemiz yok. Otopilot götürüyor bizi. Öğleden sonra rüzgar biraz artınca anayelkene bir camadan vuruyoruz, o kadar. Akşam 16'ya doğru limana yaklaşınca yelkenleri indirip motorla son iki mili geçiyoruz. Calhetta ve Villa De Porto, son 15 gündür hep çok küçük kasabalardayız. Ponta Delgada bir anda gözümüze devasa bir şehir gibi geliyor. 

Telsizle marina ofisi arıyoruz, ama iletişimde biraz zorlanıyoruz çünkü ısrarla bizle Fransızca konuşmaya çalışıyor. Niyeyse? Neyse ki Las Palmas'dan tanıdığımız Hollandalı çiftle iletişimdeydik, limanın adetlerini onlardan öğrenmiştik. Marina iki bölümden oluşuyor. Önce eski marina dedikleri bölümdeki resepsiyon iskelesine yanaşıp kayıt işlemlerini yapıyoruz. Evrakları göndermem işe yaramış, bilgisayar girişlerini hazırlamışlar (sonradan öğrendiğimize göre bu işte acayip yavaşmış görevli.) Marina kaydı, liman polisi ve gümrük polisi ziyaretlerinden sonra ipleri çözüp yeni limana geçiyoruz. Burası ilginç, yer takibini marina yapmıyor. Kafana göre boş gördüğün bir yere bağlanıyorsun. Uzun süre yerleşik olanlar, ki çoğu ticari tekneler, kendileri "burası rezervedir" tabelaları dikmişler. Bizim Hollandalı seyrettiği futbol maçını bırakıp geliyor ve uygun bir yer gösteriyor. Önemli bilgi. Biz rahat bir havada giriyoruz, ama bazı günler liman içi çok rahatsız olabiliyor diye okumuştuk zaten. Bizi nispeten iyi tarafa yönlendiriyor.

Bütün gün yol yaptığımız için heralde dinlenmek isteyeceğimizi varsaymışlar ama o kadar rahat geldik ki... Ortalığı toparlayıp maç seyrettikleri barda buluyoruz onları. Hem hakettiğimiz biraları yudumluyoruz, hem de hasret gideriyoruz.

Geolocation

37.408611280911, -25.520649826079

 

Add new comment
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Map