Yunanistan'dan ayrılış

Bugün 21 Ağustos Çarşamba. Cumartesi'den beri Two Rock Bay'de yatıyoruz. Keyifli bi koy. Teknenin ufak tefek eksiklerini de hallediyoruz, ama daha çok keyif yapıyoruz. Esas derdimiz ise önümüzdeki 280 millik geçiş için uygun havayı yakalamak.

Seyahatimizde yeni bir aşamaya geçiyoruz. Bu seyrin iki anlamı var. 

Birincisi; ilk uzun seyrimiz olacak. Üç gün sürmesini bekliyoruz. Evet, ileride çok daha uzun seyirler yapmamız gerekecek, ama bu noktaya kadar hep günlük seyirlerle geldik. Gece aşırı seyirlerde kendimizi ilk defa deneyeceğiz.

İkincisi; yabancı bir ülkeye gidiyoruz. Yunanistan yabancı değil miydi? Sanırım hayır. Yıllardır epey bir dolaşmıştık. Huyunu, suyunu, bürokrasisini, geleneklerini öğrenmişiz. Liman polisiyle nerede tartışılır, nerede uzlaşılır... Rıhtımın neresine demir atılır, neresine günübirlik yanaşılır... Transit log kaç günde bir yazdırılır... Hangi marka yoğurt iyidir... Kapı nerede kilitlenir, neresi güvenlidir... vs... Gerçekten kendimizi farklı bir memlekette hissetmiyoruz. Hatta bazı bakımlardan Türkiye’den daha bile rahatız.

İtalya ne kadar farklı olabilir ki? Demek istiyoruz ama okuduklarımız çok farklar olabileceğini söylüyor. Demirlenebilecek alanlardan bürokrasiye... Öğrenmemiz gerekecek. Özellikle hırsızlık konusuda çok uyarılar var. Burada limanda kapıları bile kilitlemiyorduk. Alargada çalınan botlardan  bahsediyorlar. Üstelik zincirle kilitlenmesine rağmen! Göreceğiz.

Yarın öğle civarı çıkmaya niyetliyiz. Hava yine çok mükemmel değil. Ama  en azından 24 saat rüzgar gözüküyor. Yolun yarısını yelken ile gitsek başarı. Bu arayı geçenler hep motora kamışlar. Zaten önümüzdeki bir hafta daha iyisi gözükmüyor. Çok da gecikmek istemiyoruz. Ters havalalar gelirse bir de dayak yiyerek gitmek var. Vaktimiz bol. Geçiş normalde 2-3 gün sürüyor.

Sicillyann güneydoğusundaki Siracusa kasabasını hedefleyeceğiz.

Bir de seyahatin Yunanistan bölümünün özetini verelim: 1070 mil yol yapmışız. 200 saate yakın seyir var, ortalama hızımız 5,4 knot.

Add new comment
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.