Pera Pigadi, Ithaca

Kiona oldukça hareketli bir yermiş. Limanda kaldığınız sürece özellikle gün batımından sonra sıcağın etkisi biraz azalınca teknenin önünden gelen geçeni izlemek keyifli. Yalnız restoranlara yakın tarafta bağlandıysanız özellikle, ki zaten bu küçük limanın en ucu da restoranlara pek uzak sayılmaz geç saatlere kadar yemek kokuları içinde oturmak durumunda kalıyorsunuz. Açken insanın iştahını kabartan bu kokular, karnınızı doyurunca o kadar da tatlı gelmiyor insana. 

Sabah sekize doğru kaldık. Bu sabah kahvaltı planımız biraz pastane işi. Genelde sağlıklı ve düzgün beslenmeye özen gösteriyoruz. Ama  bazen böyle kaçamaklar keyif veriyor. Sabah kahvesi  sonrasında Cem pastane alışverişi tamamlayıp tekneye gelir gelmez demir alıp çıktık. Plan güneyde yaklaşık 8 mil mesafedeki Pera Pigadi (Ligia) adacığına geze geze gitmek. Ama Kiona’da internet neredeyse hiç çekmediği için ne güncel hava durumu bakabildik, ne de mesafeleri net kontrol edebildik. O nedenle koyun dışına çıkınca internet çektiğinde kontrol edip ona göre ilerliyor olacağız. Rüzgar nerdeyse sıfır, hareket halinde olduğumuzdan sıcağı pek hissetmiyoruz,  ama yakıcı bir gün olacağa benziyor. Hava tahminlerinde de sıra dışı bir şey yok.  İlk plana sadık kalıyoruz bu durumda. 

İlk durağımız ana kasaba Vathy. Bir göz atıp fikir edinelim istiyoruz. Saat 10.00 civarı Vathy’nin bulunduğu koya kafayı çevirdiğimizde  şaşkınlık içinde kaldık. Sanki birileri limana zehirli bir gaz atmış ve tüm tekneler dışarıya hücum etmiş gibi, onlarca tekne aynı andan koydan çıkış yapıyor. Herkes Mersin’e biz tersine, tek giren tekne de bizimkisi. Büyükçe ve korunaklı bir koy, oldukça sığ, koyun batı tarafındaki  limanın etrafı 3-4 metre derinliğinde, güney taraf ise 3 metrenin altında. Koyun bir de doğusunda bağlanmak için bir alan var, bu bölge daha derin, ama kasabaya uzak kalıyor ve arkası çekek alanı, biraz dağınık bir görüntüsü var.  Bu saat itibariyle çıkan teknelerden dolayı boş yer var limanda, ama sayılarını düşününce belli ki dün gece doluydu her taraf, hatta alargadaki tekneler dün akşamın geçe kalanları büyük ihtimal. Fiskardo gibi burası da kalabalık filoların gözdesi anladığımız kadarıyla. Büyüklük açısından da gayet müsait zaten. Bir tur atıp çıktıktan sonra yandaki küçük koylardan birine demir atıp kahvaltı ve yüzme molası verdik. Saat 12’ye doğru tekrar yola düştük. Bu arada farkettik ki yalnızca Kiona’da değil adanın doğusunda genel olarak internet kötü.

Dışarısı süt liman. Bu ada hakikaten tekne ile dolaşanlar için çok ideal. Her tarafta küçüklü büyüklü demir noktaları mevcut. Tabii yumurta tavuk hikayesi misali bu nedenle inanılmaz bir tekne populasyonu var etrafta. Ama sirkülasyon da çok, yani mutlaka burnunuzu sokacak bir yer ayarlıyorsunuz günün sonunda. 

Bu arada oto pilot için erken ümitlenmişiz. Dün sorunsuz çalışan alet bugün hiçbir komuta tepki vermemeye başladı yine. Yolda biraz çalıştı Cem üzerinde,  ama bir değişiklik yok henüz. Dostumuz Erol Mayadağ’ın kulaklarını çınlattık. Erol’a göre Nymphe’nin oto pilotu bendim, yine aldım mecbur görev yerimi:) Şaka bir yana bu can sıkıcı bir sorun, eğer çözemez isek ana karada bir limanda servis aramak durumunda kalabiliriz. Umarım bunlara gerek kalmadan halledebiliriz. 

Günün son durağı olarak adanın güney doğusundaki minik Pera Pigadi adacığına indik. Bu küçük adacık ile ada arasındaki kanal hakkında okumuştuk, hakikaten deniz muazzam görünüyor burada. Derinlik ortalarda 4 metrelere iniyor, deniz ise içme suyu gibi berrak. Yalnız koca bir katamaran ve ardındaki tüm tekneler tam kanalın ortasına demir atmışlar, alargada duruyorlar. O kalabalığa karışmak istemedik, bir tur attıktan sonra gelirken  gözümüze kestirdiğimiz kuzeydeki küçük kumsallı Kaminia koyuna demir attık. Derinlik burada yaklaşık 15-20 metrelerde. Kumsal minik ve sakin. Koydaki tek tekne de Nymphe. Su yapıcıyı da çalıştırdığımız için böylesi işimize geldi açıkçası, başka teknelerin olduğu koylarda bu gürültü ile kimseye rahatsızlık vermek istemiyoruz keza. Biraz arılı bir koy, onun dışında herşey iyi. Akşam buradaki durumu göre belki bir daha gidip göz atarız kanala.

Geolocation

38.339658, 20.738961

 

Add new comment
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Map