Zakintos, Lagana Körfezi (Keri Koyu)

11/06/19

Saat 12.30 civarı Zakinthos’a geldik. Adanın güneyindeki Lagana Körfezi Caretta kamplumbağalarının üreme alanı ve ulusal park statüsünde. Bu nedenle körfezin büyük kısmında demirlemek yasak, hatta bir bölümüne giriş bile yasak. Körfezin batısında yer alan Keri Koyuna demirleme imkanı var yalnızca, o da kumsala 100 metreden yakın olmamak şartı ile. Biz geldiğimizde koyda kumsalın hemen karşısında bir iki tekne vardı alargada, onların yanına demirimizi attık biz de. 

Koyun etrafı yemyeşil, hem de öyle maki, çalı, çiçekten bahsetmiyorum, bildiğiniz ormanlık alan. Yamaçlarda sık ağaçların arasında tek tük güzel binalar serpiştirilmiş, kimisi ev kimisi otel muhtemelen. Hakikaten bu görüntü genelden biraz farklı, ilk girdiğinizde bu açıdan size Britanya kıyılarını hatırlatabilir yazıldığını  okumuştuk ama açıkçası bu derece beklemiyorduk.

Halk plajı tadında sevimli bir plajı var, arkasında da  beş altı tane taverna, büfe. Koyun batısında ufak bir mendirek arkasındaki küçük limanda turistik amaçlı günlük hizmet veren botlar var. Bunlar koya girerken de dikkatimizi çekmişti. Koyun girişi ile adanın güney batı burnu arasında mekik dokuyorlar. Orada bir kaç mağara girişi gördük, ayrıca sahilde de bir kaç tane dalış merkezi. Dikkatimiz çeken şey bizdeki gibi büyük tekneler, kalabalık gruplar şeklinde  yürümüyor bu işler burada. Daha çok sayıda ama daha ufak botlar, küçük gruplara hizmet veriyorlar.

Akşam üzeri botu indirip küçük bir kara turuna çıktık. Bütün koyu baştan başa yürüyüp dönmek zaten maksimum 20 dakikanızı alıyor. Plajda akşam güneşinde bira içip  kitabını okuyan insanları görünce hiç plaj/kum sevmeyen ben gıpta ile izleyerek biz de yapsak ya deyince ikimizi de bir gülme aldı. Evet biliyorum teknede her an o imkan var diyeceksiniz ama bizim gibi tam zamanlı teknede yaşamaya başlayınca aynı şey değil işte. Güvertede eline bir kadeh bir şey alıp güneşin altına uzansan da kafanda hep bir sonraki yapılacak iş ve atılacak adım var.  Belki de kafayı değiştirmek  gerek biraz…O zamana kadar plaj fikrinde ısrarcıyım:)))

Geolocation

37.683134, 20.838315

 

Add new comment
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.