Kos

10/05/19

Bu sabah ilk defa erken kalkıp yola düştük. 6:00'da ayaktaydık. Su deposunu doldurup ortalığı toparladık ve 6:20 gibi Rodos limanından ayrıldık. Hedefimiz Nisiros veya Kos. Yolda gidişata göre karar vereceğiz.

Simi’ye kadar birkaç gündür esen poyrazın bıraktığı ölü dalgalar dışında rahat geldik. Fakat buradan öteye beklediğimiz güneyli rüzgarlar beklentileri karşılamadı. Uzun süre oldukça zayıf ve istikrarsız esince motorla devam ettik.

Bir ara ümitlenip yelkenleri açtık, ama kısa süre sonra topladık. Fakat ana yelkenin çok zor açılıp kapandığını fark ettik. Önce bunu kötü sarılmaya yorduk, ama toplarken de fazla yük olmamasına rağmen mekanizma zorlanıyordu. 

Nisiros’a yaklaşırken apazdan beklenen rüzgar geldi. Anayelken mekanizmasını zorlamamak için açmadık. Cenova ve düşük devirli motor ile Kos’un güneybatı ucuna kadar geldik. Batı yakasını motorla tırmanıp kuzeye döner dönmez karşımıza çıkan Miliou koyuna demir attık. Aslında niyetimiz Limnionas limanının önüne demirlemekti. Ama hem bugün hem yarın için fazladan yol almayalım dedik. Olduğumuz koy ufacık. Kuzeyli havalara kabak gibi açık. Güneyli havada az bir solugan alıyor, ama çok rahatsız değil.

Sonuçta 71.5 mil yolu 12 saatte almış olduk.

Hemen anayelkenin mekanizmasına giriştik. Dişliler direğin içinde. Birkaç tane küçük gözetleme deliği açılmış. Yağlamak ve basit kontroller için. Bunlardan bakınca; anayelken şaftını çeviren konik dişlilere yabancı bazı malzemeler sarıldığını gördük. Ufak delikten tek parmak ve bir tornavida sokarak çevire çevire dişlileri temizledik. Muhtemelen eski bir kılavuz ipi. Yağ içinde kalmış ve dişliler tarafından iyice ezilmiş. Tüm kalıntıları temizleyip bir de sprey gresle yağladık. İlk denemeler fena gözükmüyor, ama esas test yarın...

Muhteşem günbatımını seyrettikten sonra yine içeriye kaçtık. Hava akşamları hala çok hızlı serinliyor.

Geolocation

36.763456, 26.926093

 

Add new comment
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.