Gelves

16/05/24

Yolumuz iyice kısaldığı ve akıntı saatleri de kaydığı için bu sefer rahat bir saatte kalkıp kahvaltı sonrası yola düşüyoruz. Aklımız kuş seslerinde kalıyor.

Bugün Sevilya'nın dibine kadar gideceğiz, ama şehre yaklaşamıyoruz. Çünkü arada bir kapı var! Sevilya liman bölgesini gelgit etkilerinden korumak için kocaman bir "lock" kurmuşlar. Yolda gördüğümüz tüm gemileri bu lock ile Sevilya seviyesine çıkartıyorlar. Tabii ciddi operasyon. Öyle kapıya geldim, beni içeri alın olmuyor. Bizim gibi tekneler için belirledikleri günler / saatler var. Hatta rezervasyon yaptığımız marina aracılığıyla önceden bilgi vermek gerekiyor. Bizim geçişimiz Cuma akşamı olacak.

Kapıdan hemen önce nehir bir çatal yapıyor. Bir süre çatalda durup kapıya giren bir gemiyi inceliyoruz. Mekanizmayı ve boyutları görelim diye. Bu gemilerden biriyle de girmemiz gerekebilir.

Sonra çataldan çok az yukarı gidip demir atıyoruz. Artık gemi trafiği olmadığı için nehrin neredeyse ortasına. Az ilerde Gelves kasabası ve marinası var. Ama öncesinde yüksekliğine dikkat edilmesi gereken, sadece düşük suda geçilebilen bir elektrik hattı var. Boşuna çıkmıyoruz.

Zira, olduğumuz yer yine çok keyifli. Sevilya gibi oldukça büyük bir şehre sadece bir kaç kilometre mesafedeyiz, ama tamamen doğanın içindeyiz. İki kıyıda rengarenk çiçekli ağaçlar, havada yırtıcı kuşlar...Yarın akşama kadar keyif vakti.

Geolocation

37.318522946837, -6.0150303984517

 

Add new comment
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.