Guadalquivir Nehri

14/05/24

Akıntıya ters kalmamak için sabah erken yola düşüyoruz. Amacımız her gün azar azar yol yapıp üç günde Sevilya'ya ulaşmak. Marina rezervasyonumuz Cuma'ya.

Guidiana nehrini çok beğendiğimiz için, bu nehri de gezi planımıza almıştık. Ama çok farklılar. Guidiana nispeten tepelik bir bölgeden geçiyor, genellikle vadinin içinde seyirdesiniz, iki tarafta da manzara etkileyici.

Bu ise devasa bir ovanın ortasında. Tüm bölge pirinç ve tahıl tarlalarıyla kaplı. Ama manzara o kadar sıkıcı değil. Nehir boyunca iki kıyı da boydan boya ağaçlandırılmış. Ve kilometrelerce süren bu ağaçlar üzerinde sürekli leylek yuvaları. Leyleklerin göç yolu üzerindeymiş burası ve şansımıza tam zamanı, hepsi dolu. Pek çoğunda leylek aileleri sıra sıra dizilmişler. Bazı yerlerde de belli ki büyük çiflikler var. Atlar ve büyükbaş hayvanlar geziyorlar.

Bu nehrin önemli bir farkı, arada geçen devasa gemiler! Konteyner gemiler, tankerler... Evet, anlaşılan Sevilya harbiden büyük liman ve bugün bile okyanus tarafındaki limanlar yerine bu gemiler 40 mil nehir seyri yapıp Sevilya'dan yük indirip bindiriyorlar.

Doğal olarak demir yerimizi gemi rotasının dışında seçiyoruz. Öğleden sonra rüzgar iyice kuvvetleniyor ve akıntıyla birlikte garip dalgalar oluşuyor. Bu dalgaların kıyılardan kopardığı topraklar yüzünden su normalden de çamurlu.

Geolocation

36.995125318367, -6.1676292009367

 

Add new comment
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.