Albufeira

27/07/23

25 Temmuz salı sabahı bir haftadır alargada yattığımız Praia De Boilao'dan demir alıyoruz. Niyetimiz Portimao kasabasının önündeki kanalda demir atıp, 1-2 gece kalmak. Duruma göre ya burada, ya da Albufiera'da marinaya girip eksiklerimizi tamamlayacağız. Lagos'dan çıkalı 11 gün oldu. Sonrasında Faro bölgesinde yine uzun bir alarga dönemi bekliyoruz.

Portimao nehir içine kurulmuş kocaman bir liman şehri görüntüsünde. Mendireğin hemen içindeki demir alanı biraz solugan alıyor. Daha içerdeki demir alanı ise hem çok sıkışık, hem de sanayi manzaralı. Kaç gündür bulunduğumuz keyifli alandan sonra bize ters geliyor ve Albufeira'ya devam etmeye karar veriyoruz. İki saatlik yolun çoğunu yelkenle yapıyoruz. Yol boyunca yine dik yamaçlar ve altlarındaki mağaralar onlarca gezi teknesinin mekanı.

Akşama doğru vardığımız Albufeira'nın doğusundaki korunaklı alana demir atıyoruz. Kasabayı meşhur eden uzunnn plaj önümüzde. Çevremizde 3-4 tekne var, ama yine gece kalmıyorlar, hepsi marinalarına dönüyorlar. Yemek için botla karaya çıkıyoruz. 

Sabah rutinlerimizi gerçekleştirdikten sonra marinaya giriyoruz Resepsiyon iskelesinde giriş işlemlerinden sonra yerimize bağlanıyoruz. Ve marina koşturması başlıyor. Yazmıştım, marinaya girmek demek, bizim için koşturmak demek. Çamaşır, alışveriş... Gaz tüplerimiz bitmişti. Atlamışız, normalde iki tüp var ve yedekli kullanıyoruz. Önceki gün farkettik ki, yedek de boşmuş! Neyseki, sora sora çekek alanındaki bir dükkanda dolu tüp buluyoruz. Uzun süredir portuçta yatan bisiklet burada iyi mesai yapıyor.

Marinanın çevresi epey canlı. Marina kompleksinde yirmiye yakın restoran var. Arkasında da oteller ve apartlar. Gezi teknelerine gelenlerle bayağı bir sosyal ortam. Ama esas şehir 15 dakika mesafede, o uzunnn plajın tepesinde. Akşam görmeye gidiyoruz. Kasaba olarak, bölgedeki diğer yerleşimlere göre, bizde hayalkırıklığı yaşatıyor. Tamamen bir turizm yerleşkesine dönmüş. Bayağı büyük ve kalabalık. Restoranlar, dükkanlar... Bir barlar sokağı bile var. Şöyle bir gezip önceden rezervasyon yaptığımız restoranda yemeğimizi yeyip marinamıza dönüyoruz. Gözde burası için "genç ingiliz turistlerin mekanı" demişti, haklı.

Marina ise keyifli. Restoranlarda çalınan canlı müziğin hem seviyesi makul, hem saat aralığı. Teknesinde yaşayanların sayısı da fazla. Komşularımızda bölge hakkında fikir ve tüyolar da alıyoruz. 

Geolocation

37.083096459769, -8.2567667016958

 

Add new comment
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.