Kanaryalar'a geçiş 4. Gün

14/09/20

Sorunsuz bir gece geçirdik, sabaha karşı dalgalar da iyice azaldı ve seyir iyice rahatladı. Sabah neredeyse göl gibi bir denize aydınlandı hava.

Aslında bu geçiş normalde bir açık deniz geçişi bile olmayacaktı. Fas kıyılarından günlük, en fazla bir gecelik, seyirlerle geze geze gidecektik. Ama Covid yüzünden Fas komple kapalı ve biz bu değişik ülkeyi göremeden geçiyoruz. Yola çıkarken hedeflerimizden biri her yeri hakkıyla gezmekti. "Burası çok güzel, ama acelemiz var, bir dahaki sefere daha çok vakit ayıralım" tarzında bir cümle yazmak istemiyoruz. Hangi bir dahaki sefere? Nerden bilelim bir virüs yüzünden tüm ülkenin kapanabileceğini?

Rüzgar azaldıkça sıcaklık artıyor. Artık gece için polarlar yeterli. Rahat bir gece sonrası göl gibi bir okyanusta seyir yapıyoruz. Uçsuz bucaksız deniz, hafif puslu ve bulutlu bir hava, sanki gerçek değilmiş gibi geliyor insana. Garip ama çok tatlı bir duygu. Su bu kadar sakin olunca kaplumbağaları görüyoruz yüzeyde dinlenen. Hazır rahatken su yapıcıyı çalıştırıyoruz, gittiğimiz marinanın su kalitesi nasıl bilemiyoruz, ne olur ne olmaz dolduralım depoları düşüncesindeyiz, e o zaman bir posta da çamaşır yıkayalım di mi:) Hatta bloğu yazalım, kitap okuyalım, aklımızda olan yarım işleri tamamlayalım... Internetten ve karadan uzak kalmak zamanı genişletiyor adeta:)

Üçüncü gün 148 mil yapmışız. Bu tür seyirler için biz günlük ortalama 125-130 mil hesaplıyorduk. Bunun içinde rüzgarın çok ideal esmediği, nispeten yavaş seyir yapacağımız dönemler öngörüyorduk. Oysa bu seyirde rüzgar ya tam esti, ya da tamamen bıraktı, motora yüklendik. Öyle süründüren saatler olmadı. Tabi nispeten kısa bir okyanus geçişi ve mazotumuz yeterli. Daha uzun bir geçişte bugünkü gibi bir hava çok acılı olurdu.

Geolocation

30.376166, -12.6198

 

Add new comment
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.