Formentera

26/08/20

Bugün Mallorca'dan İbiza adasına geçeceğiz. 80 mil yolumuz var. Aslında İbiza'nın doğusundaki koyları kullanarak iki güne bölmek mümkün, ama ikimizin de tercihi tek uzun seyir yapıp ertesi günü dinlenerek geçirmek. Hedefimiz de İbiza limanı değil, hemen karşısındaki Formentera adası. Okuduklarımıza göre daha huzurlu bir yer. Göreceğiz.


Sabah 5'de kalkıp demir alıyoruz. Gün ağarana kadar ikimiz de pür dikkat. Burdaki balıkçıların da ağlarını aydınlatma huyları yok. Gün doğarken anayelkeni sallantıyı azaltmak için açıyoruz ve nöbetleşe eksik kalan uykularımızı tamamlıyoruz. Saat 10'a doğru rüzgar iyice oturuyor ve cenovayı da açıp motoru kapatıyoruz. Adaya 10 mil kalana kadar da bizi götürüyor.


Yarın güney doğulu bir rüzgar beklendiği için adanın kuzeydoğusundaki burnun gölgesindeki koya demir atıyoruz. Alıştığımız şekilde, bu saatlerde motoryat ve küçük bot kalabalığı müthiş. Ama akşama doğru önce botlar, arkasından da neredeyse tüm motoryatlar gidiyor. Makul sayıda yelkenli kalıyor.


Formentera adası uzun ama çok alçak. En doğusunda dibine demirlediğimiz çıkıntı ise adanın gerisine aykırı bir şekilde yüksek kayalık. Kayalar özellikle gün batımında muhteşem bir renk alıyor.

Yarın da buradayız. Mallorca'da iki gün araba üstüne bugün de 80 mil, biraz dinlenelim. Cumartesi günü çok sıkı kuzeyli bir hava geliyor. Kendimizi sağlama almak için iki geceliğine İbiza'nın güneyinde bir tonoz rezerve ettik. Meşhur adayı da oradan gezmeye niyetliyiz.

Geolocation

38.679512, 1.531341

 

Add new comment
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.